Už po první návštěvě na stránkách Ikariam.cz si uvědomíte, že se jedná o něco víc než jenom další klikací webovku, víc než další klon Divokých kmenů nebo Travianu. Na první pohled vás zaujme přívětivá grafika. Zatím každý, s kým jsem o Ikariamu mluvil si jako jednu z prvních věcí vychvaluje vzhled. Nevím čím to je, ale obrázky na Ikariamu jsou prostě takové barevnější, živější a o něco zajímavější. Věřte mi, že až se příště podíváte třeba na takový Travian, budete si rázem připadat jako na hodině výtvarné výchovy třetí třídy základní školy.
Ale posuňme se dál. Když jsem vám už vylíčil, jak skvělý má Ikariam vzhled, pojďme se blíže podívat co nabízí za příběh a v jakém světě se vlastně odehrává.
Jak už částečně vyplývá z názvu, nacházíme se v antickém řecku, v době rozkvetu vědy, kultury, vojenství a celkově lidstva. Vy jste guvernérem malého města na ostrově, někde ve středomoří. Vaším posláním je své město rozvíjet a rozšiřovat svůj vliv i na ostatní ostrovy.
Jak vypadá takové nové město? Velice jednodušše: Radnice 1. úrovně. Za suroviny, ke kterým se dostanu níže, můžete stavět nové budovy a stávající stavby vylepšovat. Jednou z důležitých budov je například Akademie. Tak jako v reálném světě, bez vědy a výzkumu be se váš národ daleko nedostal. V akademii můžete zkoumat různé technologie a objevy, díky kterým můžete stavět nové budovy a jednotky nebo si třeba zvýšit produkci. Z dalších budov jmenujme například tržnici, obchodní či vojenský přístav, kasárna, skladiště a podobně. Zkrátka celý klasický balík budov který je k nalezení v každé hře.
Peníze a suroviny jsou nedílnou součástí každé ekonomiky. V Ikariamu peníze získáváte z daní, které platí každý váš obyvatel. Základní surovinou, nacházející se na každém ostrově, je dřevo alias stavební materiál. Dřevo získáváte z pily ve středu ostrova a používá se úplně na všechno, od stavby lodí až po trénink špiónů.
Dále se ve hře nachází čtyři „vzácné“ suroviny. Vzácné, protože se na každém ostrově nachází vždy pouze jedna. Ostatní musíte buď koupit, ukrást nebo si na ostrově s danou surovinou postavit kolonii.
Mezi vzácné suroviny patří mramor, používaný hlavně na stavbu, krystalické sklo pro vědu a upgrady, síru pro vojenské jednotky a nakonec víno, jehož podávání v taverně zvyšuje spokojenost obyvatel.
Zdroje všech těchto surovin produkují vždy určité množství podle toho, kolik obyvatel tam umístíme na práci. Čím vyšší úroveň odpovídající budovy, tím více pracantů do ní můžeme umístit. Zvyšování úrovní probíhá společnými dotacemi stavebního materiálu všemi městy na ostrově.
Pojďme se teď lépe podívat po okolí města. Na ostrově se může nacházet až šestnáct měst. Jak jsem již zmínil výše, nachází se zde i pila na dřevo a zdroj některé vzácné suroviny. S ostatními hráči na ostrově se vyplatí navázat přátelské vztahy, protože s nimi pak budete moct nejenom obchodovat ale i uzavírat různé pakty. Navíc pouze pokud budete komunikovat, budete moct efektivně společně přispívat na vylepšení zdrojů surovin. To je ale téma samo o sobě na vlastní článek.
Při pohledu na mapu světa uvidíme množství dalších ostrovů v okolí. Ty budete nejspíš v časovém horizontu několika týdnů kolonizovat kvůli přístupu k dalším surovinám. Jinak bych ale řekl, že vás asi nebude příliš zajímat okolí vzdálenější než pět ostrovů, protože lodě jsou poměrně pomalé a tak jak obchod tak případné drancování budete nejspíš provádět na těch pár ostrovech kolem vás.
V tuto chvíli již rozvíjíte své město, zkoumáte
V tuto chvíli již rozvíjíte své město, zkoumáte v akademii, těžíte dřevo a nějakou tu vzácnou surovinu. Brzy ale zjistíte, že vám pouze jedna surovina nestačí. Stavby vyžadují kámen, vědci krystalické sklo, armáda síru (kdo ví proč zrovna síru ale dobrá) a obyvatelstvo víno. Nyní máte vcelku dvě možnosti.
Možnost první, budete mírumilovně obchodovat na trhu. Budete prodávat své přebytky a nakupovat to, čeho se vám nedostává. Možnost druhá, budete nelítostně drancovat okolní vesnice a suroviny získávat od nich.
První styl hry, bych řekl, že je lepší pro ty, co nemají tolik času a nejsou každých třicet minut na internetu. Také to asi umožňuje rychlejší rozvoj měst, protože neutrácíte nemalé částky za loďstvo a armádu. Samozřejmě to pouze v případě že se sami nestanete obětí drancování. Proto je nutné nějakou tu obranou armádu vždy mít
Bojový styl hry je ale přece jenom zajímavější, více vyzývavý a pro mnoho hráčů zábavnější. Bude od vás ale vyžadovat více času. Detailně se na obchod a válčení podíváme někdy příště.
Dalším, pro mnoho hráčů velice důležitým prvkem hry je diplomacie. Pokud si ve městě postavíte ambasádu, můžete se stát členem nějaké aliance, od třetí úrovně ambasády vlastní alianci i založit. Později pak, po určitých výzkumech, můžete uzavírat s ostatními hráči vojenské či obchodní pakty.
Stinné stránky Ikariamu? Popravdě řečeno, asi po měsíci hraní mě žádné nenapadají. Tedy až na jednu věc, kterou ale nelze vývojářům vyčítat. Hra se, v době publikace článku, nachází teprve ve verzi 0.2. To se projevuje nejenom v občasných změnách herního systému ale i na různých nedodělcích, drobných chybách, neúplných překladech a podobně. Hlavně se to ale dle mého názorů týká diplomacie, ve které určité funkce, velice slibné, musím podotknout, stále nejsou implementovány.
Když si to nakonec všechno hezky shrneme, máme před sebou velice zajímavou a originální hru. Hru se skvělou grafikou a zajímavým příběhem. Ale také hru stále ve vývoji. Zkrátka pokud máte volný čas a chcete vyzkoušet něco nového, pak Ikariamu rozhodně dejte šanci.
Samozřejmě se nedá v jednom článku popsat celá webová hra se všemi jejími specifiky a postupy. Toto by měl být pouze takový úvodní článek, který by vám měl Ikariam pouze přiblížit. Rád bych se na jednotlivé oblasti ještě podíval zblízka někdy příště v dalších článcích v této sekci.
Závěrem mám jeden dotaz na vás. Ať už jste zaběhlý hráč Ikariamu nebo naprostý nováček, jaké dojmy máte z Ikariamu vy? Podělte se o vaše názory s ostatními v komentářích